Ztráta výkonu zahřátého motoru po krátké zastávce

Moderátoři: BigBang, Majk

Zamčeno
Rybář
Příspěvky: 4
Registrován: 28.09.2010 15:17

Ztráta výkonu zahřátého motoru po krátké zastávce

Příspěvek od Rybář »

ŠKODA Fabia 1,4 MPI 50 kW rok výroby 2000, servisní úkony podle servisní knížky, najeto 160000 km.

Když se auto zahřáté na provozní teplotu zastaví na 5 až 45 min, tak při další jízdě motor netáhne a škube. Například jedu-li 3 hodiny po dálnici 130 až 150 km/h a zastavím-li na benzínce, tak mám 100% jistotu, že po odjezdu z odpočívadla motor ztratí výkon, začne vynechávat, škubat a pokud jej nenechám několik hodin úplně vychladnout, tak po zbytek cesty nepojede rychleji než 100 km/h a bude brutálně škubat. Nebo vyjedu-li např. z garáže 10 km na nákup, tak po odjezdu z parkoviště supermarketu motor netáhne a škube jako když mu dochází benzín. To samé nastává např. po 5 minutách čekání na červenou u semaforu a to i s motorem běžícím na volnoběh. Ale vždy, když motor úplně vychladne, tak zase do příští zastávky pracuje perfektně. V chladnějším počasí je to lepší.

V servisu z počítadla auta vždy vyčtou pouze hlášku ve smyslu velká zátěž. Ztráta výkonu zahřátého motor po krátké zastávce trvá již 2 roky cca od 130000 km. Nedávno jsme vyčistili plynovou klapku, vyměnili termostat, čidlo teploty a rozvodová kola včetně řetězu. Kvalitou benzínu to 100% není (po celou dobu zkouším všechny možné pumpy po celé EU). Prosím poraďte co a v jakém pořadí máme dále zkusit vyměnit?

Rybář
Příspěvky: 4
Registrován: 28.09.2010 15:17

Re: Ztráta výkonu zahřátého motoru po krátké zastávce

Příspěvek od Rybář »

8-) Ahoj všem, denně od od 28.9.2009 prohlížím našše společné fórum. Neozývám se proto, že je zima a naše Fabia šlape jako hodinky. Těším se na letní počasí, které miluji, ale naše Škoda Fabia začne zlobit, což mě irituje. Mám od Vás zaznamenáno 17 typů na možné řešení jejích problémů (ztráta výkonu při teplém počasí) a jsem upřímě zvědavý, který to skutečně bude. Jak jsem slíbil, tak Vás budu informovat o výsledku

Rybář
Příspěvky: 4
Registrován: 28.09.2010 15:17

Re: Ztráta výkonu zahřátého motoru po krátké zastávce

Příspěvek od Rybář »

Rybář píše:8-) Ahoj všem, denně od od 28.9.2009 prohlížím našše společné fórum. Neozývám se proto, že je zima a naše Fabia šlape jako hodinky. Těším se na letní počasí, které miluji, ale naše Škoda Fabia začne zlobit, což mě irituje. Mám od Vás zaznamenáno 17 typů na možné řešení jejích problémů (ztráta výkonu při teplém počasí) a jsem upřímě zvědavý, který to skutečně bude. Jak jsem slíbil, tak Vás budu informovat o výsledku
:? S příchodem teplého počasí začal motor 1,4 MPI (4 válec, 8 ventilů, 50 kW [68 koní]) opět po krátké zastávce při jízdě brutálně ztrácet výkon jako když mu dochází benzín (do 10 st. C byl perfektní). Vyzkoušeli jsme níže uvedený seznam Vašich rad, kterých si velmi vážím:
Čidlo teploty, termostat a svíčky jsou originální, rok nové, těmi to není.
Celé výfukové potrubí jsme přetěsnili a zkontrolovali zda není ucpané – je OK včetně katalyzátoru.
Celé sací potrubí jsme překontrolovali včetně škrtící klapky – vše je OK.
Hlava motoru, její utažení, včetně těsnění pod hlavou je OK.
Těsnost ventilů za studena i za tepla včetně jejich gumiček je OK.
Celý palivový filtr a lambda sondu jsme minulý týden namontovali nové. Ztráta výkonu po krátké zastávce se změnila na občasné cukání za jízdy.
Když motor běží cca 3 minuty na volnoběh, tak je vše OK, pak začne škubat a SUPERVAG hlásí:
17549 Zjištění zátěže a také 16555 Směs je příliš chudá. V tu chvíli klesnou adaptační hodnoty (signál) z lambda sondy na nulu (i když se přidá plyn zůstane signál na nule) a někdy dokonce křivka (když je na nule) změní barvu ze žluté na modrou. Tak to dělá se starou i novou lambda sondou. Když se chybová hlášení v počítači motoru za chodu motoru vymažou, tak se okamžitě motor zklidní a signál lambda sondy naskočí (mnohokrát jsme to ověřili). Protože to není normální, tak prosím o Vaše zkušenosti, rady a doporučení. Předem děkuji.

tom.ik
Příspěvky: 261
Registrován: 08.03.2011 11:13
Počet měsíců bezeškodního průběhu: 0
Bydliště: Písek

Re: Ztráta výkonu zahřátého motoru po krátké zastávce

Příspěvek od tom.ik »

co váha vzduchu,čidlo teploty nasavaneho vzduchu?Nebo bych to pak viděl na vyměnu ŘJ,když to tak blbne :roll:
vw golf IV 1.9Tdi 81kW+chip od TDI FUN
škoda SUPERB 1.8T tiptronic LPG
škoda felicie 1.3 Mpi LPG
kdysi BMW 320i 6V,vw golf I 1.6i
vw golf II 1.6D
vw golf III 1.9D

ivanj
Příspěvky: 8
Registrován: 13.07.2011 16:29

Re: Ztráta výkonu zahřátého motoru po krátké zastávce

Příspěvek od ivanj »

Pokud je signál lambdy dle řídící jednotky na nule, může to znamenat dvě věci. Je třeba porovnat skutečný signál lambdy zjištěný na osciloskopu. Je-li signál normální (měřeno na lambdě i na příslušném pinu řídící jednotky), pak nejspíš blbne řídící jednotka. Pokud signál normální není, je nízký nebo nulový, je skutečně směs chudá a hledal bych problém v dodávce paliva. Měřit tlak paliva. Je-li tlak nízký, může být problém v regulaci tlaku nebo spíš v relé palivového čerpadla.

Rybář
Příspěvky: 4
Registrován: 28.09.2010 15:17

Re: Ztráta výkonu zahřátého motoru po krátké zastávce

Příspěvek od Rybář »

Včera byla závada s odstraněna. 18.8.2006 mě naráz odešel štít přístrojů. Byl nahrazen jiným starším. Při jeho oživení mechanik nainstaloval programy do štítu přístrojů a také do počítače v motorovém prostoru pro jiný typ motoru (místo SW pro moji 1.4 MPI s 8 ventily nainstaloval programy pro 16 ventilovou 1.4). Když jsme na to přišli a nainstalovali správné programy bylo po závadách. Motor šlape ve všech režimech (i v teplém počasí) jako hodinky a ani při volnoběhu se nechvěje. Pro informaci doplňuji, že používám cca měsíc repliku lambda sondy Siemens za poloviční cenu proti oribinálu Bosch. :mrgreen:

ivanj
Příspěvky: 8
Registrován: 13.07.2011 16:29

Re: Ztráta výkonu zahřátého motoru po krátké zastávce

Příspěvek od ivanj »

Nechci ti kazit radost, ale kdyby byla příčina skutečně jen v nevhodném softwaru řídící jednotky, tak by se to projevilo hned a ne až po cca třech letech. To mi připadá poněkud nelogické. Sporadické závady v elektronice se odhalují velmi obtížně, často je jejich výskyt spojený s vlivem vnějšího prostředí (teplota, vlhkost, vibrace, ...). Nicméně přeju, aby se závada již neprojevila.

avrkoslav
Příspěvky: 5
Registrován: 19.07.2011 21:49
Počet měsíců bezeškodního průběhu: 0

Re: Ztráta výkonu zahřátého motoru po krátké zastávce

Příspěvek od avrkoslav »

tom.ik píše:co váha vzduchu,čidlo teploty nasavaneho vzduchu?Nebo bych to pak viděl na vyměnu ŘJ,když to tak blbne :roll:
váha vzduchu u 1.4 MPI ?? :)

Zamčeno

Zpět na „Motory“