Octavia TDI - spojka zůstává rozepnuta

Moderátoři: BigBang, Majk

Zamčeno
wpe
Příspěvky: 3
Registrován: 19.01.2010 20:52

Octavia TDI - spojka zůstává rozepnuta

Příspěvek od wpe »

Dobrý večer, řeším problém se spojkou u Octavie I (1,9 TDI, 81kW, rv. 2001/mod. 2002). Při řazení jsem prošlápl pedál spojky až na podlahu (zůstal dole). Tak jsem to odtáhl do nejbližšího servisu - noname za rohem. Tam mi řekli, že spojka byla zavzdušněná - málo kapaliny v důsledku sjetých zadních destiček. Vyměnili destičky, dolili kapalinu a spojka se tvářila, že funguje. Jenže závada se nepravidelně vrací ve dvou podobách:

1. povede se mi opět pedál prošlápnout. To se stává zejména když po delším stání (několik hodin) přijdu a nastartuju - jakmile to udělám, tak se mi pedál propadne a zůstane dole. Postačí ho špičkou boty vytáhnout až nahoru. Potom spojka začne fungovat - oproti normálnímu stavu ale působí takovým "gumovým" dojmem (je o něco tvrdší, než obvykle a jakoby pruží).

2. při řazení šlápnu na spojku, ale ta je měkká - prostě jako bych šlápnul do sraček. Přitom ale spojka správně rozepne a já mohu bez potíží přeřadit. Když ovšem pedál pustím, tak se sice vrátí do správné polohy, ale spojka zůstane rozepnuta. Pomůže, když ji sešlápnu znovu, vyřadím na neutrál a při neutrálu ji několikrát "našlapu" - pak opět pedál pod nohou ztvrdne na normální stav, já mohu zařadit a spojka po uvolnění pedálu normálně sepne. Tento projev je častější, než ten první. Vyskytuje se ale dost nepravidelně - někdy ujedu dvacet kilometrů bez problémů, někdy destkrát na kilometru.

Auto má najeto necelých 140.000, ale je velmi zachovalé a udržované. Mezi výše uvedenými nepravidelnými závadami nejsou se spojkou problémy - neprokluzuje, neklepe, necuká a řazení chodí hladce. Kapalina od dolití nijak neubývá ani nejsou nikde náznaky nějaké netěsnosti. Dneska mi vyměnili pracovní válec spojky - ovšem pedál jsem opět prošlápl, takže příčinu neodstranili. Nemáte někdo ponětí, kde hledat řešení? Za Vaše rady a porady předem děkuji.

Uživatelský avatar
notobi
Příspěvky: 541
Registrován: 30.09.2009 22:55
Počet měsíců bezeškodního průběhu: 0

Re: Octavia TDI - spojka zůstává rozepnuta

Příspěvek od notobi »

spojkový váleček nebo hlavní spojkový válec jsou KO vzhledem k jednodušší výměně bych na zkoušku začal spojkovým válcem na převodovce když to nepomůže je to ten hlavní. Líp se poradit nedá
Octavia Combi r.v.04 1,9 TDI 81kW chip na 140hp Mimo xenon, kůže, orig navig. , zad loket. full výbava

wpe
Příspěvky: 3
Registrován: 19.01.2010 20:52

Re: Octavia TDI - spojka zůstává rozepnuta

Příspěvek od wpe »

notobi píše:spojkový váleček nebo hlavní spojkový válec jsou KO vzhledem k jednodušší výměně bych na zkoušku začal spojkovým válcem na převodovce když to nepomůže je to ten hlavní. Líp se poradit nedá
Díky. Takže po 25km, najetých po výměně pracovního válce na převodovce, se zatím vůbec neprojevila závada č. 2. Divné je, že závada č. 1 přetrvává a projevila se dvakrát. Obojí když jsem nastartoval - poprvé, když jsem vyjížděl a pak když jsem po ujetí cca. 1,5km u pumpy. Tedy prakticky pouze při studeném motoru. Když jsem zastavil po 20km u obchodu a po 15 minutách zase startoval (tedy s teplým motorem), tak se to nestalo. Když špičkou boty ten pedál páčím po prošlápnutí zase nahoru, tak mám pocit, jako bych překonával nějaký podtlak, který pak náhle povolí a pokud to nejsou nějaké chiméry, tak přitom slyším i slabé syčení (jakoby nasávání).

Uživatelský avatar
notobi
Příspěvky: 541
Registrován: 30.09.2009 22:55
Počet měsíců bezeškodního průběhu: 0

Re: Octavia TDI - spojka zůstává rozepnuta

Příspěvek od notobi »

pořádně to odvzdušnit a nejsoíš je problem spíš v hlavním spojkovým válci
Octavia Combi r.v.04 1,9 TDI 81kW chip na 140hp Mimo xenon, kůže, orig navig. , zad loket. full výbava

wpe
Příspěvky: 3
Registrován: 19.01.2010 20:52

Re: Octavia TDI - spojka zůstává rozepnuta

Příspěvek od wpe »

notobi píše:pořádně to odvzdušnit a nejsoíš je problem spíš v hlavním spojkovým válci
Takže po včerejší výměně pracovního válce na převodovce se závada č. 2 už neprojevila. Dnes byl vyměněn i hlavní spojkový válec - závada č. 1 přetrvává. Je to vždy jen po nastartování studeného motoru. Než nastartuji, tak spojka chodí v pohodě. Jakmile se to roztočí tak je konec. Protože už tam takhle zvenku není, co vyměnit, tak mi zítra, nebo pozítří rozhodí spojku a uvidí se.

btw. Pokud by se měnila spojka i se setrvákem - nemáš zkušenosti s tím Valeo kitem s jednohmotovým setrvákem, jako náhradou dvouhmotového?

Uživatelský avatar
notobi
Příspěvky: 541
Registrován: 30.09.2009 22:55
Počet měsíců bezeškodního průběhu: 0

Re: Octavia TDI - spojka zůstává rozepnuta

Příspěvek od notobi »

podle mě to je špatně odvzdušněný nezdá se mi že by jinak pedál zustal dole a nebo působyl gumově.

JInak s jednohmotou zkušenosti nemam ale vim, že i Škodovka to tak řeší například u aut co jezdí převážně jen město taky jsou čísla sad od výrobce:


Výrobce LUK lamela 028 141 035C
přítl.tal. 074 141 025B
setrvačník 028 105 269B
6x šroub spojky N10 101 001
6x šroup setrvačníku N90 206 103

výrobce SACHS lamela 038 141 032
přítl.tal. 045 141 025AX
setrvačník 028 105 269B
6x šroub spojky N10 101 001
6x šroup setrvačníku N90 206 103

Ložisko asi zůstává stejné jako u dvouhmoty
je to pro mototory 1.9/66kW 1,9/74kW 1.9/81kW
Octavia Combi r.v.04 1,9 TDI 81kW chip na 140hp Mimo xenon, kůže, orig navig. , zad loket. full výbava

Zamčeno

Zpět na „Motory“