Když je manuální převodovka málo

Co se děje kolem Škoda-Auto.

Moderátoři: BigBang, Majk

Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
Příspěvky: 124
Registrován: 06.10.2008 23:25
Počet měsíců bezeškodního průběhu: 0
Bydliště: Praha

Když je manuální převodovka málo

Příspěvek od admin »

Automat nebo manuál? To je legendární otázka jako nafta nebo benzín. Když to hodně zjednodušíme, existují dva typy převodovek, jedním je automatická převodovka a druhým manuální převodovka. Pro rozhodnutí, které auto si koupit, je tedy důležité znát rozdíl mezi manuální a automatickou převodovkou.

Nejvýznamnější rozdíl mezi oběma převodovkami spočívá v tom, že u manuální převodovky řidič používá spojku. Jednotlivé stupně volí řidič manuálně za pomocí řadící páky, jejíž pohyby předurčuje kulisa řazení. U automobilu s automatickou převodovkou se rychlostní stupně nastavují automaticky v závislosti na otáčkách a zatížení motoru. To je hlavní důvod, proč se jedna převodovka nazývá automatická, zatímco druhá manuální.

Moderní vozy s automatem smazaly letitý problém, a to zvýšenou spotřebu paliva. To je důležité hledisko při rozhodování o tom, jaký typ automobilu si koupit. Automobil s automatickou převodovkou může mít z hlediska spotřeby dokonce navrch v městském provozu.

Pokud použijeme manuální převodovku, tak máme plnou a surovou kontrolu nad vozidlem. Automatická převodovka poskytuje určité odosobnění od techniky a tím slibuje komfort a pohodlí. Manuální převodovka vyžaduje koordinaci, schopnosti a um. Automatickou převodovku může řídit i laik, který s vozem, jak se říká, necítí.

Rozdíl je také mezi cenami obou vozů. Vůz s manuální převodovkou je levnější než stejný vůz s automatickou převodovkou. Kromě toho jsou u vozů s automatickou převodovkou vyšší také náklady na údržbu, protože oprava převodovky i dalších dílů souvisejících s převodovkou je dražší než u stejných dílů vozu s manuální převodovkou.

U manuální převodovky je převodovka umístěna v podlaze, zatímco u automatické převodovky je umístěna na volantu nebo v podlaze. Převodovka v manuálních automobilech má ven vyčnívající rukojeť, kterou lze řadit v 7 směrech: 1., 2., 3., 4., 5 a 6. a zpátečka. Převodovka v automatické převodovce zahrnuje i 10 rychlostních stupňů směrem dopředu -> "Drive" a dle "P" pro parkování, "R" pro zpátečku.

Automobily s manuální převodovkou jsou v průměru efektivnější. Automobily s automatickou převodovkou jsou však oblíbenější a kupují se více než u dražších modelů.
Přílohy
soubor-27778.jpeg

Odpovědět

Zpět na „Novinky & Tiskové zprávy“