Výhodný úvěr na auto: Na co všechno si dát pozor

Co se děje kolem Škoda-Auto.

Moderátoři: BigBang, Majk

Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 06.10.2008 23:25
Počet měsíců bezeškodního průběhu: 0
Bydliště: Praha

Výhodný úvěr na auto: Na co všechno si dát pozor

Příspěvek od admin »

Alespoň jedno auto vlastní podle Českého statistického úřadu dvě třetiny českých domácností. Pro mnoho lidí je automobil nepostradatelným pomocníkem, který jim výrazně usnadňuje život. Co si tedy počít, když staré auto doslouží a musíte řešit nákup nového auta? Poradíme vám, na co si dát pozor a jak se vypořádat s jeho financováním.

Titulka.jpg

Jestliže nemáte našetřené statisíce na úplně nové auto, nebo desetitisíce na slušné auto z bazaru, budete muset zapřemýšlet nad způsobem financování. A pravděpodobně vás bude čekat žádost o úvěr. Ještě před tím je samozřejmě rozumné si zjistit, podle čeho se při výběru úvěru na auto orientovat.


Záleží jen na výši úroku? NikoliVýše úroku je zpravidla prvním parametrem, na který se díváme, ať už si potřebujeme půjčit na cokoli. Určitě by to ale neměl být jediný ukazatel, podle kterého se budeme rozhodovat. Pak by se nám totiž taková půjčka mohla i nepěkně vymstít.
Neméně důležité je proto sledovat i celkové poplatky, díky kterým se vám může úvěr prodražit. Dále se zaměřte i na nutnost ručení autem (které tím pádem nemůžete v případě potřeby prodat) nebo třeba možnost pojištění schopnosti splácet, protože nikdy nevíte, co se může přihodit.


Úvěr od prodejce aut, nebo od banky?Mnoho lidí s rozhodnutím neváhá v okamžiku, kdy může získat úvěr přímo od prodejce. Vlastně je to opravdu lákavá představa: Když jsme v konkrétním autobazaru našli ideální provedení vyhlédnutého modelu, nechceme riskovat, že ho někomu jinému prodají dřív, než vyřešíme financování. Líbivá je i vidina ušetřeného času. Co ale zřejmě opravdu tímto krokem neušetříme, jsou finance. S těmi je proto lepší se obrátit na odborníky, tedy na banku.

obr1.jpg


Smlouva, kterou vám prodejce vozů předloží, může obsahovat nepřehledné dodatky nebo mnoho textu psaného malými písmeny. Vy přitom sedíte kousek od svého vytouženého vozu a chcete mít všechny formality spojené s čerpáním úvěru na auto za sebou. Snadno tak přehlédnete třeba poplatek za sjednání úvěru, který se může vyšplhat až na desetitisíce. Pokud kupujete vozidlo v autobazaru a zvažujete si na místě rovnou i půjčit, opravdu pečlivě čtěte smluvní podmínky. Vyplatí se to.
Není výjimkou, že si prodejce nechá v případě úvěru ručit samotným vozem. Když si za rok budete chtít pořídit jiný a ten stávající prodat, nemůžete. Neobvyklé není ani to, že ve velkém technickém průkazu nejste až do splacení úvěru vedeni jako majitelé vozidla.
Proto je lepší zajít do banky, nechat si spočítat úvěr, v klidu si pročíst smlouvu a neřešit financování pod časovým tlakem (a často i pod tlakem proškoleného prodejce). V době moderních technologií si navíc můžete vše dopředu prostudovat na stránkách banky a na online kalkulačce si spočítat náklady. Když budete chtít, můžete o půjčku rovnou online i zažádat a vyřídit tak celý úvěr bez jediné návštěvy banky. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob sjednání půjčky u banky, budete tu mít jistotu, peníze vám přijdou na účet a u prodejce aut zaplatíte hotově a bez stresu.

obr2.jpg


Další často kladená otázka při financování nákupu auta se týká právě rozdílů mezi úvěrem a leasingem. Jestli je lepší to, či ono řešení, záleží na vašich prioritách. Chcete, aby bylo auto jen vaše? Pak vám bude více vyhovovat úvěr. Leasing je totiž určitý pronájem auta, které stále patří leasingové společnosti. Vy s ním „jen“ jezdíte a při splnění předem stanovených podmínek dostanete možnost auto odkoupit. To ale nakonec nemusíte, nebudete-li chtít – auto může zůstat leasingové společnosti a vy se nemusíte starat o jeho prodej.
Alternativou je operativní leasing. V případě, že se chcete jen „vozit“ a veškerý servis kolem auta nechat na jiných, pak místo klasického finančního leasingu zvolte operativní leasing. Majitelem auta se sice nestanete a budete si hlídat splnění ročního limitu ujetých kilometrů, zato ale auto budete moci po 2 letech vyměnit za nové a o vše spojené s jeho údržbou se postará leasingová společnost.

Odpovědět

Zpět na „Novinky & Tiskové zprávy“